Operace kýly v jizvě a ostatních defektů břišní stěny

Máte-li na břiše jizvu po operaci, existuje u vás riziko kýly v jizvě neboli břišní kýly. Tyto kýly se mohou objevit po několika týdnech, měsících, či dokonce letech na místě předchozího chirurgického zákroku a jejich velikost se různí od malého až po rozsáhlý a komplexní defekt. Pokud se totiž tyto potíže neléčí včas, kýla v jizvě se může zvětšovat a může být později velmi obtížné ji odstranit.

Z operačního přístupu provedeme zrušení kýlního vaku, repozici jeho obsahu a uzavření prostupu (kýlní branky). Obvykle se provádí i plastika břišní stěny s využitím speciálních sítěk. Naším cílem je vždy zvolit takový operační postup, který je nejšetrnější vůči tělu. Preferujeme tedy různé typy laparoskopického řešení kýly, aby byl výsledný efekt z estetického hlediska co nejméně znatelný a vaše rekonvalescence co nejrychlejší .

V současné době využíváme nejmodernější typ speciálního laparoskopického přístupu – TEP ( totally extraperitoneal approach ). Při tomto operačním postupu implantujeme síťku do mezivrstev břišní stěny čímž eliminujeme možné obtíže způsobené cizorodým materiálem. Zároveň dochází k dostatečnému zpevnění rizikového místa a snížení výskytu recidivy kýly (1-3%).

U větších kýl provádíme novou techniku s názvem E-MILOS. Jde opět o laparoskopický přístup se zavedením síťky většího rozměru a současně řešením diastázy (rozestupu) přímých svalů břišních.

Operace je prováděna v režimu jednodenní chirurgie, tzn. při nekomplikovaném průběhu je pacient propuštěn následující den po operaci. Výkon je v celkové anestezii a trvá 30-60min. Stehy se odstraňují 7.-10.den po operaci. Po operaci je nutné nosit kýlní pás po dobu 6 týdnů.