Operace žlučníku a žlučníkové kameny
Žlučník je vak, ve kterém je skladována žluč tvořená játry, která je po najedení vylučována do dvanáctníku, kde pomáhá trávení. Samotný žlučník netvoří žádnou žluč, proto jeho odstranění produkci žluči nijak neovlivní. Při přítomnosti žlučníkových kamenů (cholecystolithiasis) nebo polypů je funkce žlučníku narušena, nedochází k jeho kontrakci a vypuzení žluče, naopak pohyb kamenů způsobuje zažívací obtíže a bolesti. Snaha žlučníku překonat komplikace se může projevit jako žlučníková kolika. Mezi projevy patří ostrá křečovitá bolest v pravém podžebří, či tlaky v nadbřišku, nadýmání, nadměrné říhání nebo zvracení. Problémy se obvykle projevují po jídle, častěji po tučném. Velmi nebezpečný je pohyb kamenů, který může způsobit ucpání žlučové cesty, jehož závažným příznakem je žluté zbarvení kůže (ikterus).
Máte zájem o termín či více informací?
Diagnózu obvykle stanoví výše uvedené typické obtíže a provedení ultrazvukového vyšetření břicha, kde je potvrzen nález. Úpravou diety a stravovacích návyků lze někdy jen dočasně zmírnit průběh symptomů, avšak žlučníkové kameny se nikdy samy nerozpustí nebo neztratí. Roky trvající přítomnost kamenů nebo polypů je spojena nejen s vyšším výskytem komplikací, ale i nebezpečím rozvoje zhoubného nádoru – rakoviny žlučníku. Jedinou smysluplnou léčbou je tak odstranění žlučníku – cholecystektomie. Už pouhá přítomnost kamenů ve žlučníku, zachycená třeba náhodně na ultrazvuku, je indikací k operaci.
Režim jednodenní chirurgie
Celková anestezie
Zákrok trvá 45-60min
Odstranění stehů po 7-10 dnech
Dietní šetření po dobu cca. 3 týdnů.
Jak zákrok probíhá?
Onemocnění žlučníku patří mezi časté civilizační choroby, proto se odstranění žlučníku (cholecystektomie) řadí k nejběžněji prováděným chirurgickým výkonům. V dnešní době je prováděna operace žlučníku prakticky vždy laparoskopicky, tedy se snahou minimalizovat zátěž pro pacienta.
Po zavedení plynu do dutiny břišní se přes břišní stěnu z malých incizí zavede kamera a pracovní nástroje (řezy do 1cm). Principem laparoskopické cholecystektomie je odstranění celého postiženého žlučníku i s kameny/polypy. Při operaci se titanovými klipy uzavírá napojení žlučníku na žlučové cesty a přerušuje cévní zásobení. Po vyjmutí žlučníku se někdy ponechává v podjaterní krajině drén, který odvede zbytky krve a tkáňové tekutiny a který se odstraní před propuštěním.