Žlučníkové kameny – cholecystolithiasis

Onemocnění žlučníku patří mezi časté civilizační choroby, proto se odstranění žlučníku (cholecystektomie) řadí k nejběžněji prováděným chirurgickým výkonům. V dnešní době je prováděna operace žlučníku prakticky vždy laparoskopicky, tedy se snahou minimalizovat zátěž pro pacienta.

Žlučník je vak, ve kterém je skladována žluč tvořená játry. Žluč je po najedení vylučována do dvanáctníku, kde pomáhá trávit potravu. Samotný žlučník netvoří žádnou žluč, proto jeho odstranění produkci žluči nijak neovlivní. Při přítomnosti kamenů nebo polypů je funkce žlučníku narušena, nedochází k jeho kontrakci a vypuzení žluče, naopak pohyb kamenů způsobuje zažívací obtíže a bolesti. Snaha žlučníku překonat překážku se může projevit jako žlučníková kolika. Mezi projevy koliky patří ostrá křečovitá bolest lokalizovaná do pravého podžebří, někdy pouze tlaky v nadbřišku, nadýmání, nadměrné říhání, zvracení. Problémy se obvykle projevují po jídle, častěji po tučném.  Velmi nebezpečné je pokud kameny „vycestují“ ze žlučníku a ucpou žlučové cesty. Zde je závažným příznakem žluté zbarvení kůže – ikterus.

Diagnózu obvykle stanoví výše uvedené typické obtíže a provedení ultrazvukového vyšetření břicha, kde je potvrzen nález kamenů žlučníku. Úpravou diety a stravovacích návyků lze někdy jen dočasně zmírnit průběh symptomů, avšak žlučníkové kameny se nikdy samy nerozpustí nebo neztratí. Roky trvající přítomnost kamenů nebo polypů je spojena nejen s vyšším výskytem komplikací, ale i nebezpečím rozvoje zhoubného nádoru – rakoviny žlučníku. Jedinou smysluplnou léčbou je tak odstranění žlučníku – cholecystektomie. Už pouhá přítomnost kamenů ve žlučníku, zachycená třeba náhodně na ultrazvuku, je indikací k operaci.

Laparoskopické odstranění žlučníku je nyní zlatým standardem léčby. Po zavedení plynu do dutiny břišní se přes břišní stěnu z malých incizí zavede kamera a pracovní nástroje (řezy do 1cm). Principem laparoskopické cholecystektomie je odstranění celého postiženého žlučníku i s kameny/polypy. Při operaci se titanovými klipy uzavírá napojení žlučníku na žlučové cesty a přerušuje cévní zásobení. Po vyjmutí žlučníku se někdy ponechává v podjaterní krajině drén, který odvede zbytky krve a tkáňové tekutiny a který se odstraní před propuštěním.

Operace většinou trvá 45-60min a provádí se v celkové anestezii. Výkon je prováděn v režimu jednodenní chirurgie, tzn. při nekomplikovaném průběhu je pacient propuštěn následující den po operaci. Stehy se odstraňují 7.-10. den. Po operaci je doporučováno dietní šetření po dobu cca. 3 týdnů.

Objednejte se ještě dnes!

Děkujeme za vaši důvěru. Uděláme všechno proto, abyste se cítili opět plní radosti a zdraví.

Můžete se také objednat telefonicky na +420 607 037 172

Kontakty

Ambulantní vyšetření a indikace k operaci včetně možnosti zajištění
interního předoperačního vyšetření provádíme zde

Klinika Ambicare Šeberov

K Hrnčířům 25
Praha 4, Šeberov
149 00

Objednávejte se zde:

+420 607 037 172
+420 601 129 744

Operační výkony provádíme zde:

Orthomed Neratovice

Městská nemocnice
Neratovice 
Alšova 462

Nemocnice Na Homolce

Roentgenova 37/2
Praha 5
150 30