Operace pupeční kýly
Pupeční kýly vznikají v blízkosti pupku, kde existuje přirozené oslabení v místě, kde byly napojeny cévy pupeční šňůry. Tyto typy kýly se mohou vyskytovat u kojenců při narození nebo těsně po něm a mohou samovolně vymizet do věku 3 až 4 let. U některých jedinců však může oslabené místo přetrvávat po celý život, a pupeční kýla se tak může u mužů, žen i dětí rozvinout kdykoli v průběhu života. U dospělých pupeční kýly samovolně nevymizí a mohou se v průběhu času zhoršovat. Pupeční kýly mohou někdy vzniknout v důsledku přílišného nitrobřišního tlaku způsobeného nadváhou, silným kašlem nebo v důsledku těhotenství.
Kýlu si zjistí pacient nejčastěji sám, pociťuje bolesti nebo vyklenutí v pupku .Větší bolesti se mohou objevovat při fyzickém zatížení. Řada pacientů si je schopna nahmatané vyklenutí zase sama vrátit zpět do dutiny břišní. Při akutním uskřinutí může dojít ke „skřípnutí útroby“ nejčastěji střeva v kýle nebo nitrobřišního tuku. Projevuje se prudkou bolestí a nemožností zatlačit kýlu zpět do břicha. V tomto případě je nutná akutní operace pupeční kýly, častokrát i s odstraněním postižené části střeva.
Diagnóza pupeční kýly je většinou potvrzena klinickým vyšetřením, při nejasném nálezu se provádí ultrazvuk.
Operačních postupů na řešení pupeční kýly je více. Princip je v zásadě stejný, liší se provedením. Jde o vrácení obsahu kýly zpět do dutiny břišní a zpevnění oslabeného místa v oblasti pupku. V naší praxi se zabýváme miniivazivním řešením formou laparoskopické operace s využitím speciální síťky, která zabrání možné recidivě a současně Vám umožní rychlejší fyzickou zátěž a rekonvalescenci .
V současné době využíváme nejmodernější typ speciálního laparoskopického přístupu – TEP ( totally extraperitoneal approach ) kdy implantujeme síťku do mezivrstev břišní stěny tak, aby oproti jiným metodám nečinila obtíže ve smyslu cizorodého materiálu a zpevnila tak dostatečně oslabené rizikové místo proti dalšímu možnému vzniku kýly .
Dále provádíme novou techniku s názvem E-MILOS. Jde opět laparoskopickou techniku, která nám umožní řešení rozsáhlejších typů kýl se zavedením síťky většího rozměru současně s možným řešením tzv.diastázy ( rozestupu ) přímých svalů břišních .
Laparoskopický přístup zajišťuje menší pooperační bolesti, jen malou potřebu analgetik, umožňuje rychlejší rekonvalescenci a rehabilitaci a celkově zkracuje dobu léčení. Běžná fyzická zátěž je většinou možná po 3týdnech.